Baňkování - diagnostika, uvolnění bolesti, plynutí životních energií
Poeticky nazývané „ohňová nádoba“ nebo „miska nektaru“, je v tibetské tradici prováděné nejlépe pomocí měděných baněk a přirozeného ohně. Měď má specifické vlastnosti a podle tradiční moudrosti i osobité očistné schopnosti vzhledem k životní energii těla. Po určitou chvíli ohněm zahřívané baňky jsou přikládány k určeným místům. Účinky jsou jak bezprostřední, jako např. identifikace a uvolňování bolesti, tak i celostní a konstituční, jako přesně cílená podpora hladkého plynutí životních energií.
Kdy nejlépe baňky použít?
Baňkování je velmi užitečné a účinné při akutních bolestech, na uvolnění a tlumení bolesti např. při blokádách v horní části těla, ztuhnutí a napětí svalů, ischiasu, artritidě i při menstruačních obtížích. Je efektivní rovněž při poruchách dýchání a respiračních onemocněních, ať už jde o nachlazení či astma, a při hyperventilaci. Působí i na celkovou stimulaci a posílení imunity.
Jak fungují baňky?
Vnější terapie přikládáním nahřátých baněk uvolňuje zablokovanou a městnanou energii a konkrétně tak podporuje harmonické a uvolněné proudění životních sil v těle. Baňky jsou přikládané cíleně na určitá místa a celý proces působení je tak možné promyšleně vést a řídit. Uvolnění a povrchová stimulace je pak kromě mentálního uvolnění a harmonizace dechu v těle patrná i na proudění krve a lymfy a v celkových účincích na mezibuněčné tekutiny.